nedeľa 14. júna 2015

Fanúšička / Rainbow Rowell

Fanúšička

Cath je fanúšička seriálového hrdinu Simona Snowa.
Jasné, celý svet zbožňuje Simona Snowa... Ale Cath je fanúšičkou celý svoj život a je v tom fakt dobrá. So sestrou dvojčaťom Wren sa ešte ako deti ukryli v Simonovom svete a pomohlo im to zvládnuť matkin odchod.
Čítanie. Druhé čítanie. Vypisovanie na fanúšikovské fóra, písanie fanfiction, prezliekanie sa za postavy na každú filmovú premiéru.
Cathina sestra už z fandomu vyrástla, ale Cath to nedokáže. Ani nechce.
Obe sestry majú osemnásť a idú na výšku. Wren nečakane vyhlási, že nechce v internáte bývať s Cath, aby bola nezávislejšia. Dvojčatá sa rozdelia a Cath je vydaná napospas namosúrenej spolubývajúcej a jej očarujúcemu frajerovi. Jej profesorka si myslí, že fanfiction je koniec civilizácie, a pekný spolužiak sa chce rozprávať iba o slovách... Popri tom všetkom sa Cath ustavične bojí o milujúceho, no zraniteľného otca, ktorý ešte nikdy nezostal sám.
Otázka znie: Zvládne to Cath? Dokáže to, aj keď ju Wren nebude držať za ruku? Je pripravená žiť vlastný život? A chce vôbec vykročiť vpred, ak to znamená, že musí opustiť Simona Snowa?

Pamätám si ako som sa zoznámila prvý krát s knihou od Rainbow Rowell. Bola to Eleanor & Park a viem, že sa mi to páčilo. Začala som to čítať s veľkými očakávaniami a kniha ma nesklamala. Spomínam si, že ten koniec ma neskutočne nahneval a bol to asi najviac otvorený koniec s akým som sa kedy stretla. No cez všetko som si tú knihu zamilovala. A teraz je tu Fanúšička. Kniha s neskutočne krásnou obálkou, sľubnou anotáciou a napísaná autorkou, ktorá vie čo robí a je to autorka s veľkým A. Ono je v podstate nemožné nevytvoriť si veľké očakávania ešte predtým než si ju prečítate. Ja som čakala veľa. Už len, keď som sa pozrela na tú obálku mala som dobré pocity a vedela som, že kniha s takou obálkou nemôže sklamať. Musí byť dobrá! Musí! Navyše tá kopa pozitívnych recenzií... Každý to vychvaľoval do nebies, tak akoby to mohlo sklamať? Už vás viac nejdem naťahovať. Sklamalo ma to? To teda určite nie!!!

Keď mi prišla kniha domov bola som v absolútnom vytržení. Človek keď ju vidí, tak si ide na nej oči vyočiť. Pustila som sa do nej a príbeh ma chytil od prvej chvíľky. Štýl písania je skvelý! Rainbow Rowell (aj vám sa páči to meno?) vie vytvoriť uveriteľný príbeh s nádychom originality (ona aj keby tam napchala milión klišé momentov, tak vy proste stále poviete, že to bolo originálne, pretože to aj bolo) a hlavne s uveriteľnými a skvelými postavami. Dokáže čitateľa zaujať a skrátka vie čo robí. Príbeh má od začiatku dokonale premyslený a nenájdete tam jediné prázdne miesto. Správanie postáv nelezie na nervy a dej vás úprimne zaujme. Ja som po celý čas dychtivo čítala ďalej aby mi neunikla jedinká sekunda a neprišla som o dôležité momenty. Počas čítania si budete želať aby ste sa čo najskôr dozvedeli osud hrdinov, no zároveň si budete želať aby ste to čítali večne!

Hlavná hrdinka Cath je iná. Nie je to hrdinka, ktorá by nosila tony makeupu, ktorej by nejak extra záležalo na svojom vzhľade, dokonca ju nezaujímajú chalani a nepotrebuje každú vetu rozoberať ich svalovú hmotu, alebo farbu ich dokonalých očí, jej skrátka na takýchto veciach nezáleží. Je inteligentná, občas tvrdohlavá, dalo by sa povedať, že istým spôsobom plachá, hanblivá a nespoločenská, no ako hrdinka je absolútne úžasná! Je to konečne dievča, ktoré vám nebude liezť na nervy a nebudete mať chuť tresnúť jej o hlavu niečo ťažké a veľké. Cath je skvelá a ja som si ju naozaj obľúbila. Páčilo sa mi to aká bola a že bola iná... Tým, že bola Cath nespoločenská, dokázala byť občas nevrlá, no páčilo sa mi, že bola neskutočne zodpovedná. Jej dvojča Wren bola presný opak (v niektorým veciach). Spočiatku priznám sa som ju nemala veľmi v láske. Hlavne, keď zažívala svoje búrlivé obdobie, no potom som si ju takisto celkom obľúbila.

Levi bol dokonalý! Jeho som si neobľúbila, doňho som sa zamilovala. Levi je skrátka Levi. Je to chalan, ktorý sa na vás usmeje pri každej možnej príležitosti. Je priateľský a rád sa smeje. Neexistuje človek s ktorým by sa nespriatelil a nie je možné aby ste si ho nezamilovali. Je vtipný a inteligentný. Po celý čas bol sám sebou, na nikoho sa nehral a ľudí si získaval tým aký je a nie pretvárkou. Skrátka Levi bol úžasný! Za celú knihu som ho mala chuť zabiť iba jediný raz, no napokon to všetko vynahradil. Človek by aj Cath závidel, keď to číta...

Pre mňa bolo čítanie Fanúšičky maximálnym čitateľským zážitkom. Vtipné, milé, romantické a úžasné. Príbeh veľmi osviežili Cathine fanfikcie, ktoré sa mi páčili a zaujali ma. Úprimne jej fanfikcie sa mi páčili viac než originálne ukážky z príbehu Simona Snowa. Cath bola fakt talent! Páči sa mi, že tam dali tie ukážky, myslím, že to bol dobrý ťah. Ja nemám knihe čo vytknúť. Čítala sa jedna radosť a bola naozaj skvelá. Môžem knihu len a len odporúčať. Keď si ju prečítate, neoľutujete! Rozhodla som sa, že v lete si musím dať ešte jeden poriadny re-reading Eleanor & Park a samozrejme aj Fanúšičky.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu PreŠkoly.
Knihu si môžte kúpiť, napr. TU.

Moje hodnotenie :

14 komentárov:

 1. Aj mňa bavili tie jej fanfikcie viac ako samotný Simon Snow :D
  Pekná recenzia! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Krásna recenzia :)) Fanúšička je podľa mňa skvelá kniha, ktorá je napísaná skvelou autorkou :) Kiežby tak ešte existoval chlapec ako Levi ;) :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno.. svet by mal vytvoriť aspoň milión takýchto chlapcov a poslať ich do sveta :D.

   Odstrániť
 3. Pekná recenze :) já knihu nečetla tak nemužu moc komentovat, nemám k otmu co říct ale pekný článek :)

  Budu ráda, když se mrkneš na muj blog a klidne zanecháš i komentář :) ->> http://nelatrebatic.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Teraz sa cítim ako vyvrheľ, pretože ja sa nedokážem začítať....Neviem, čím to bude, ale mám pocit, že som čakala až príliš veľa....Ale zatiaľ som len na začiatku, takže ešte je dosť pravdepodobné, že sa mi to ešte môže zapáčiť :D Teda dúfam.....

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Neboj ono to zo začiatku môže byť také hmm rozpačité :D ale potom sa tam udeje ešte kopec vecí a hádam sa ti to zapáči :)

   Odstrániť
 5. Máš boží hodnotící sovičky! (Ehm... pardon, jsem úchyl na sovy :D) Ale hezká recenze, Fangirl je vážně boží. Dost mě bavila celá kniha a po jejím přečtení jsem měla chuť na jediné - přečíst ji znovu. :)
  http://hrbitov-meho-ja.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to sme dve :D. Ďakujem :)! Mala som úplne rovnaký pocit :D :). Ale nechám si to na leto :).

   Odstrániť
 6. Tuhle knihu bych si chtěla strašně moc přečíst! :) Už jenom obálka je prostě nádherná :3
  Super recenze :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Súhlasím, Fangirl je úžasná kniha a tak isto aj Eleanor a Park. :) A re-reading si tam určite tiež, ale v lete len na Eleanor a Park. :) Pekná recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja si dám asi obe :D. Skrátka, keď už začnem jednu asi mi nedá neprečítať druhú :D. Ďakujem :)!

   Odstrániť