piatok 9. decembra 2016

Geek Girl: Šprtka / Holly Smale

Originálny názov: Geek Girl 
Autorka: Holly Smale
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania: 2016
Počet strán: 296

"Volám sa Harriet Mannersová a som šprtka," hovorí o sebe hlavná hrdinka tejto knihy. Vie, že mačka má tridsaťdva svalov v každom uchu, že "okamih" trvá stotinu sekundy a že priemerný človek sa smeje pätnásť ráz za deň. Vie, že netopiere sa vždy vydajú doľava, keď vyletia z jaskyne, a že arašidy sú jednou zo zložiek dynamitu. No nevie, prečo sa jej v škole nikto nepáči. Preto keď ju osloví zástupca modelingovej agentúry, Harriet sa okamžite chytí novej šance, hoci to znamená spustiť lavínu nepríjemností a dokonca klamať ľuďom, ktorých miluje. Ide z jednej katastrofy do druhej a začína si uvedomovať, že svet módy nie je pre ňu. Harriet by chcela žiť v reálnom svete, lenže bude schopná zmeniť sa skôr, než všetko zničí?

Na pohľad útla knižka s veselou obálkou a s prísľubom šialeného, predovšetkým absolútne tínedžerského príbehu. Človek akosi podvedome takúto knihu berie do rúk s očakávaním priemerného, milučkého príbehu. Príbeh milučký teda rozhodne bol, ale za priemerný by som ho neoznačila ani náhodou. Áno všetko čo tu môžeme nájsť sme už zrejme videli aj niekde inde (a možno nie raz). Dievča, ktoré rozpúta katastrofu na každom kroku, bez sebavedomia, šedá myška, mega sexy mužská postava, románik... Áno, áno... Toto tu už bolo a aj vždy bude. Ale! Čo ak vám poviem, že Holy Smale dokázala aj z tých najpríšernejších klišé scén spraviť niečo originálne, zábavné a výborné?

Žiadne čo ak, toto vám seriózne hovorím a myslím to fakt vážne. Nikdy by som nepovedala, že klišé môže pôsobiť originálne, no stalo sa. Tento príbeh ma bavil od prvej stránky! Už od začiatku bol písaný ľahkým, nenúteným a zábavným spôsobom, ktorému som ihneď prišla na chuť. Táto kniha sa nesnaží hrať na žiaden bestseller. To akým smerom sa bude uberať viete hneď od začiatku. Viete do čoho idete a viete, že si to zamilujete. Šprtka je ideálna kniha pre únavné dni plné starostí. Je to skvelá oddychovka. Autorka tu vytvorila asi milión scén pri ktorých sa schuti zasmejete celkom bez výčitiek. Holly Smale ma fantastický štýl písania, ktorý sadne takmer každému. Bežné činnosti vie opísať ako poriadnu akciu a postavám dáva dušu, originalitu a niečo čo vás prinúti obľúbiť si ich.


Hlavná hrdinka Harriet je šprtka srdcom aj dušou. Ako to už býva, kde je šprt - tam je aj šikana. Svojich priateľov by dokázala spočítať na jednej ruke a to medzi nich patrí i rodina. Je jednoducho jasné, že nezapadá. Dobre sa cíti iba pri svojej jedinej priateľke, no počas príbehu ich vzťah zakúsi poriadnu skúšku. To, že Harriet objavia a dostane sa do modelingu je akoby upadla do sna. Asi by som sa mala hanbiť, ale celé som si to naozaj užívala s ňou :D. Odrazu sa jej otvorili možnosti a svet jej otváral náruč. Je to ako s Andersonovým škaredým káčatkom. Navyše Harrietina premena prináša ako inak kopec zábavy. Veľmi sa mi však páčilo to, že Harriet potlačila všetky nároky a požiadavky. Zachovala si samú seba a bola sama sebou. Na nič sa nehrala, nič nepredstierala. 

V knihe je toľko skvelých postáv! Harrietin zábavný otec, jej verný prenasledovateľ, jej "sexy hrdina", modelingový agent,  ktorý každého volá zdrobneninami... Takmer každá postava si zaslúži byť zmienená. Ani trocha som nečakala, že sa mi táto kniha bude tak veľmi páčiť. Popravde ani som nevedela, či sa mi bude páčiť... opäť to bol risk. A vyplatilo sa! Túto knihu určite odporúčam ako skvelú voľbu pre tínedžerov. Rozhodne patrí do kategórie plným právom. Autorka na mňa urobila naozaj dojem a už sa neviem dočkať na ďalšie diely! Pevne verím, že časom u nás vyjdu všetky. Spočiatku som bola mierne zhrozená z toho, že takáto knižka má tak veľa pokračovaní, no teraz som nadšená!

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Moje hodnotenie:

2 komentáre:

  1. Výborná recenze :) Knížka mě zatím moc nezaujala, ale ted jsi mě opravdu nalákala :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem :)! Aj ja som ju začínala čítať s takou rozpačitosťou... no potom som ostala naozaj milo prekvapená. Je to jednoduchý a milučký príbeh, ktorý pobaví :). Som rada, že som ťa troška nalákala :D.

      Odstrániť