piatok 25. augusta 2017

Prvá kniha v angličtine | The Perks of Being a Wallflower

Autor: Stephen Chbosky
Vydavateľstvo: Simon & Schuster Ltd
Rok vydania: 2015
Počet strán: 240

Charlie is a freshman. And while he's not the biggest geek in the school, he is by no means popular. Shy, introspective, intelligent beyond his years yet socially awkward, he is a wallflower, caught between trying to live his life and trying to run from it. Charlie is attempting to navigate his way through uncharted territory: the world of first dates and mix-tapes, family dramas and new friends; the world of sex, drugs, and The Rocky Horror Picture Show, when all one requires is that perfect song on that perfect drive to feel infinite. But Charlie can't stay on the sideline forever. Standing on the fringes of life offers a unique perspective. But there comes a time to see what it looks like from the dance floor.

Sedím. Premýšľam. Uvažujem. Zúfam... Druhýkrát sedím pri tejto recenzii-článku a niesom o nič múdrejšia, než na prvýkát. Človek si povie, respektívne podvedome čaká, že recenzia na knižku, ktorú má veľmi rád sa napíše pomaly sama. Malo by byť jednoduché vymenovať dôvody pre ktoré daný príbeh milujem a malo by byť jednoduché nájsť tie správne slová, keďže časom som ich použila neúrekom. Viete čo? Nie je.
Zrejme začínam veriť tomu, že negatívnu recenziu napíšete ľahšie.
Ani za svet neviem vyjadriť svoje pocity. Mám pocit akoby som každú vetu ťahala, ako z chlpatej deky, no sľubujem... Budem sa snažiť. Chcem, aby ste vedeli, že túto knihu si musíte prečítať a že príbeh toho ponúka veľa. Takže držte mi palce. Ideme na to.

“So, this is my life. And I want you to know that I am both happy and
 sad and I'm still trying to figure out how that could be.”


Už veľmi dlhý čas som túžila začať čítať knižky v angličtine. Čítala som snáď milión článkov a rád, ako s tým začať. Obzerala som množstvo titulov, ktoré by mohli byť tými pravými pre dobrý začiatok. Mala som plán, no i tak som toto všetko neprestávala neustále odkladať. Keď som sa raz dávnejšie aj donútila vziať do rúk Paper Towns od Johna Greena... po chvíli som ich opäť odložila. Totižto vôbec som sa nevedela začítať a celé to na mňa pôsobilo, tak zvláštne. Nevedela som sa do toho dostať a teraz už viem v čom som robila chybu. Takmer neustále som si prekladala väčšinu slov a nad všetkým, čomu som nerozumela som sa pozastavovala na dlhší čas. Mohla som si za to skrátka tak troška sama.

Začínam byť na seba pyšná, že som na to, po nie najlepšiom začiatku nezanevrela. Nedávno prišla konečne tá správna chvíľa... Odhodlane som nabehla na moju milovanú stránku Book Depository, vybrala si vydanie Charlieho malých tajomstiev a takmer bez dychu objednala svoju vyvolenú knižku. Priznávam, že som bola nadšená. Nevedela som sa dočkať, kedy táto kráska dorazí a popravde dobre, že som  neodpočítavala sekundy. Ono je to celkom dosť dlhá doba, kým vám kniha dorazí, no aspoň som sa mala na čo tešiť a moje nadšenie neustále vzrastalo.

“This moment will just be another story someday.”Charlieho som si vybrala z hneď niekoľkých dôvodov. Čítala som knihu v slovenskom preklade a videla som film naopak v originálnom znení. A to hneď niekoľkokrát viď milión. Uznávam, že film patrí k mojim veľmi veľmi obľúbeným a dokázala by som ho pozerať stále dookola. Ak má nejaký príbeh vydarené filmové spracovanie, tak je to určite Charlie. Herecké obsadenie je perfektné a celé je to úžasné. Nuž a keďže som už vedela film pozerať pomaly z pamäti bez tituliek, tak som si povedala, že s knihou by to mohlo fungovať.

Áno vedela som, že to bude asi najlepšia možnosť, ale úprimne nečakala som, že to pôjde veľmi dobre. Stále som si pamätala ten nepodarený pokus s Paper Towns a celkovo som si myslela, že sa mi to bude čítať zle. V angličtine niesom úplne zlá, ale zas nič svetoborné to nie je a na čítanie som sa dovtedy moc necítila.
Aaale... Ono to išlo 💖. A išlo to lepšie, než by som si dokázala predstaviť. Ak aj bol začiatok rozpačitý, bolo to chvíľkové, pretože okamžite som bola akoby vo filme a tešila som sa z každej jednej vety.

“I would die for you. But I won't live for you.”

Držala som sa rady neprekladať si každé jedné slovíčko a tak som iba plynule čítala. Ak som aj nerozumela nejakému slovíčku, zvyšok vety to doplnil a význam som si uvedomila. Vôbec to nebolo také zlé. Na prvýkrát som nevládala prečítať veľa, no stále som sa zlepšovala a z toho som mala veľmi dobrý pocit. Na ďalšie dni som zvládala, tak 50 strán. Keď som bola unavená, nevládala som si už tak podvedome prekladať významy v hlave a tak som to radšej vždy odložila, no cez deň, či s energiou to bolo úplne o inom. Čoskoro som zabudla, že čítam v cudzom jazyku, úplne som sa naň prepla a iba som čítala, čítala a čítala. Nezamýšľala som sa, pomaly som si už ani neprekladala do slovenčiny. Skátka a dobre... šlo to ako po masle.

Nechcem sa hrať na odborníka. Uvedomujem si, že aj keď som túto knižku zvládla, nabudúce to nemusí ísť tak hladko. Ale viem, že som sa zbavila strachu ohľadom čítania v angličtine a viem, že som si začala troška veriť, čo nie je zlé. Ba naopak :).

“We accept the love we think we deserve.”

Predovšetkým ma teší, že som objavila to čaro. Tajomstvá môjho milovaného Charlieho na mňa vždy strašne pôsobili a zakaždým vo mne zanechali obrovský dojem. Tak, ako napr. v Na vine sú hviezdy, Hazel milovala svoju knižku a tvrdila, že to je jediná kniha, ktorá chápe, aké to je mať rakovinu bez žiadnych prikrášlení a pod... Príbeh Charlieho je zas snáď jediná kniha, ktorá chápe, aké je to byť tínedžerom. Aké je to byť mladým, na pokraji dospelosti. Autor vykreslil všetky pocity, momenty, obavy a predstavy... Od Stephena Chboskeho by som prečítala snáď aj telefónny zoznam. Ešte nikdy som nenašla autora, ktorý by mal nadomnou takú obrovskú moc. Jeho slová sú, ako zaklínadlá. Príbeh je pomaly, ako jedna veľká báseň.

Vždy som to milovala, no keď som si prečítala všetky autorove myšlienky a objavila jeho pravý, neprikrášlený štýl písania, ktorý sa určite v niečom v preklade aspoň minimálne stratil, zamilovala som si to ešte viac, než je možné. Keď som to čítala, ani som nedýchala. Svet okolo mňa prestával existovať a neustále som sa zamýšľala nad Charlieho úvahami. Charlie je nevšedná postava. Svojská a v podstate strašne nevinná. Milujem jeho pohľad na svet, pretože on skutočne vidí a chápe.
V angličtine to malo skutočne obrovské čaro a ja vám môžem túto knihu len a len odporúčať. Myslím, že vám  nedokážem poriadne popísať, aké krásne a výnimočné čítanie to bolo.
Angličtina nebola, tak náročná, ako som sa obávala, takže ak tiež uvažujete o čítaní v angličtine, tak sa pokojne môžete pozrieť na The Perks of Being a Wallflower.
Každý človek na svete by mal aspoň raz prežiť pocit nekonečna s Charliem, Patrickom a Sam. Postavy sa vám doslova vryjú do srdca.

“Things change. And friends leave. 
Life doesn't stop for anybody.”

8 komentárov:

 1. Ách moja, tak veľmi si ma potešila! Máš úžasné recenzie, sú ozaj pútavé, zaujímavé. Z celého blogu srší pozitívna energia a zmýšľanie. Som hrozne rada, že ti to s AJ ide a že v tom budeš pokračovať! (odporúčam Aristotle and Dante..) Ja už som si objednala HP 1. Časť v AJ, tú farebnú ediciu (pridám fotky na IG čiže uvidíš co presne myslím)... Takže najbližšie budem čítať to, a potom si možno kúpim aj Charlieho. My to všetko dáme! Už nám v čítaní nebude vadit ani AJ ! Taaakze aby som to nenatahovala: ďakujem za odporúčanie, spríjemnenie dňa a za všetko ostatné; máš úžasný blog, uz budem kontrolovať nové príspevky kazdy deň 😁; cítiť z tvojho blogu aj Instagramu, že si pohodový človiečik, ktorý ozaj dokáže zlepšiť náladu. Ďakujem😘😉
  - ❤Dorotka z TheaBooks❤

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ani si nevieš predstaviť, akú radosť si mi tvojim komentárom urobila. Ďakujem ti za tak krásne slová. Popravde dodala si mi silu, odhodlanie a nadšenie, aby som pokračovala v tom, čo mám najradšej. Tento blog píšem pre ľudí, ako si ty. Vďaka tebe viem, že to má zmysel... ❤ Najradšej by som napísala aspoň miliónkrát ďakujem ❤❤.
   Ari a Dante som čítala v slovenčine. Je to jedna z mojich najobľúbenejších kníh. Prekásny príbeh... Myslím, že re-reading bude teda v AJ :)). Ooh teším sa na fotky Harryho! Aj ja ho mám v pláne. Vyzerá to tak, že na moje narodeniny dostanem kooonečne môj vysnívaný box, tak potom tiež budú fotky.
   My to rozhodne zvládneme a budeme sa len zlepšovať :3. Držím ti palce, aby si narazila na čo najlepšie príbehy a ďakujem ti za obrovský úsmev, ktorý si mi vyčarovala na tvári. Si poklad ❤!!

   Odstrániť
  2. Tiež si mi vyčarila úsmev na tvári☺! Určite s týmto blogom pokračuj, okrem toho, ze ním obohacujes druhých svojími názormi a skúsenosťami, myslím, že blog pomáha človeku sa rozvíjať. Ziskavas tým skúsenosti a v živote to určite vyuzijes. Ja sama som rozmyslala, že by som s tým začala, ale momentálne na to nemám ani notebook�� takže možno v budúcnosti. Ale určite je to skvelá vec. Ja mám hrozný problém so slohovymi prácami v škole, ťažko zo seba taham slová na papier, no myslím si, že tým blogom by som to mohla prekonať��. Uvidíme kedy a ako.
   Je paradox, ze čítanie milujem, a mohla by som čítať celé dni, skrátka sa v tom vyzivam, ALE aby som JA niečo napísala (a v škole), tak to nie����...
   A ešte k tým knihám - máš na mysli box Harryho Pottera alebo niečo iné?
   Och, ale už teraz sa na to teším, ja mám narodky v októbri takže ešte si trošku počkám��..

   Odstrániť
  3. Bože ja ti neviem prestať ďakovať. Tvoje slová sú pre mňa, ako pohladenie na duši. Skrátka vedieť, že niekoho tie recenzie naozaj zaujímajú, vníma ich a že môj názor zaváži... Ďakujem, ďakujem, ďakujem... Vďaka tebe budem mať energiu na písanie ešte poriadne dlhý čas :).
   Je to pravda. Ja osobne som vždy túžila stať sa spisovateľkou, no ak som aj dostala nápad, nikdy som to nedokázala preniesť na papier a vdýchnuť tomu život. V recenziach som sa však našla. Dalo mi to veľa. Spoznala som množstvo skvelých ľudí (vrátane teba ❤) a pomohlo mi to v písaní. Pomaličky som si rozvinula schopnosti a aj keď asi nikdy nebudem celkom spokojná, cítim, že oproti začiatku som sa ooveľa zlepšila.
   Kiežby si si založila blog aj ty. Budem ti v tom veľmi držať palce :)! Bola by radosť čítať tvoje slová. Naozaj čím viac čítam tvoje myšlienky a názory, tým viac na mňa pôsobíš, ako skvelá osôbka. Nejde iba o to, že mi chváliš blog (čo samozrejme veeeeľmi potešilo :D!), ale ide o tvoje vyžarovanie a vyjadrovanie. Radosť čítať :).
   Áno box Harryho ❤.
   Na toto sa oplatí počkať :))).

   Odstrániť
 2. Skvělá recenze :) Knížka i film, obojí je naprosto úžasný, a díky tomuto malému příběhu jsem se nesčetněkrát cítila nekonečně. Nemám ráda, když se tak někdo vyjadřuje, fakt mi to z duše leze na nervy, ale musím udělat výjimku - miluju Charlieho, miluju jeho příběh a miluju Stephena Chboského, že mi umožnil prožít tak skvělý příběh.

  Já v angličtině nedočetla ani Harryho Pottera, takže před tebou smekám a máš mé velké sympatie :)

  https://majahampeisova.blogspot.com/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem ti :)! Aj ja to tak mám. Charlie ma zoznámil s pocitom nekonečna a úplne ma tým očaril. Je to akoby návod, aby si človek dokázal uvedomiť a vychutnať silu prítomného okamihu. Aby sa vedel tešiť z maličkostí a drobných radostí, ako aj z tých veľkých, pekných, spomienkových chvíľ. Som strašne šťastná, že aj ty to máš, tak veľmi rada. Mne s tým milujem teda rozhodne na nervy nepôjdeš :D :)).
   Ďakujem... Tiež som z toho prekvapená ❤❤.

   Odstrániť
 3. Naprosto ti rozumím. Také se mi strašně špatně píší recenze na knihy, které se mi opravdu moc líbily. :) Jinak gratuluji k první přečtené knize v angličtině! Vždycky je to o tom zvládnout to poprvé, ty další knihy už půjdou lépe. :) Sama v angličtině čtu víc a víc. Tak držím palce, abys v tom čtení v AJ pokračovala! :)
  No a Charlie je jedna z mých nejoblíbenějších knih, tak k tomu asi nemusím nic dodávat. :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Fuu tak to rada počujem. Človek chce o tej knižke toľko povedať a vymenovať všetky tie veci, ktoré má na nej rád a zrazu sa úplne zasekne a nejde to... Ani za svet :D.
   Ďakujem ti! Bála som sa toho, no nie je to také strašné, ako som čakala. Už som si včera objednala novú lásku, tak sa už neviem dočkať :)). Aj ja ti držím palce, aby to šlo stále len lepšie a lepšie :)!
   Vitaj spriaznená duša O:) :D.

   Odstrániť