sobota 2. februára 2019

Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta

Originálny názov: The Terrible Thing That Happened to Barnaby Brocket
Autor: John Boyne
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania: 2016 
Počet strán: 272

Barnaby Brocket je neobyčajný chlapec, ktorý sa narodil do celkom obyčajnej rodiny.
Na Brocketovcoch nie je nič zvláštne a svoju normálnosť si cenia nadovšetko. Až kým sa nenarodí Barnaby, ktorý aj keď sa snaží prekonať svoj nedostatok a chce sa naučiť byť normálnym, nuž vznáša sa od samého narodenia. Nepomôžu lekári, nepomôže čas a aj trpezlivosť Barnabyho rodičov jedného dňa prekročí hranice. Miesto ochrany, Barnabyho vypustia a nechajú odletieť do šíreho sveta. Samého, vystrašeného a netušiaceho, aké dobrodružstvá sa mu postavia do cesty.

Knihy Johna Boyna vám zrejme predstavovať nemusím. Každý z nás knihomoľov s ním a jeho tvorbou už mal tú česť... Avšak predsa len mám pocit, že Barnaby Brocket nepatrí k práve najznámejším knižkám, ktoré vyšli z jeho pera. Zaraďovaná je do detskej kategórie a väčšina ľudí si azda povie, že najprv si prečíta jeho iné knihy a snáď časom túto, no nie je to úplne ideálny prístup a ja vám rada poskytnem dôvody prečo ju vnímať inak.

V dnešnej dobe sa často stretnete s tématikou, aké skvelé je byť iným. Vytŕčať z davu, ísť si svojou vlastnou cestou, byť výnimočným a hlavne samým sebou, nech to stojí, čo to stojí. S tým všetkým sa stotožňujem, ale predsa len sa čoraz častejšie stretávam s prehnanou, nazvyme to kampaňou, pre túto problematiku a podstatne mainstreamovým podaním/spracovaním danej témy. Nie každý vie ukázať tú pravá krásu jedinečnosti, neprehnane a na obyčajných, pekných skutkoch voči sebe, ale aj voči iným. Táto kniha však podáva práve ten pravý, krásny náhľad a aj s tak zvláštnymi prvkami, ako je vznášanie sa, či iné dobrodružstvá mimo reality, nie je prehnaná a cez čiaru.

Barnaby Brocket mi pohladil dušu a nespočetné množstvo úsekov príbehu mi vyčarovalo úsmev na tvári. Nie je to veľmi rozsiahla kniha a aj čítanie vám potrvá veľmi krátky čas, no svojim obsahom je bohatá a pestrá. Spočiatku pre mňa nepredstavovala, až také okúzlenie a myslela som si, že aj keď je to pekné, viac ako priemerné to žiaľ nebude. Evidentne som zabudla na fakt, ako ma John Boyn ešte nikdy nesklamal. On mi to však svojim písaním rýchlo pripomenul a mne sa začala otvárať myseľ novým riadkom, ktoré boli predo mnou.

Táto knižka ma nútila sa istým spôsobom zamyslieť. Barnaby na svojej ceste stretol veľmi zvláštnych ľudí, ktorých však spájalo puto, rôznorodosti, inakosti a výnimočnosti. Tak trošku boli rebelmi pre spoločnosť alebo len skrátka pre svoju rodinu, no každý jeden z nich sa musel postaviť pred rozhodnutie, či je lepšie byť sám sebou alebo znášať to ostatné, kvôli druhým, ktorí o to možno, ani nestoja. Autor vnáša zvláštne svetlo na rodinu a rodičovskú láska, ktorá vždy nie je taká bezhraničná, ako ju poznáme a nie vždy sa dejú zázraky, tam kde je ich treba. No i tak ukazuje, že všetko sa deje z nejakého dôvodu a osobnosť, aká nám bola daná, aj keď sa môže javiť, ako príťažou, koniec koncov je našim darom a robí nás nami.
Keby si mám vybrať, ktoré dobrodružstvo, do ktorého osud zavial Barnabyho sa mi páčilo najviac, nevybrala by som si. No každé jedno bolo prekrásne a prinútilo ma túžiť nechcieť dočítať knižku, tak skoro.

Snáď vám už viac, ani počuť netreba a príbeh vás zaujal. V prípade, že ste ho už čítali, si snáď aspoň zaspomínate na všetky pekné momenty, na ktoré ste v ňom narazili. Majte sa krásne :)!

Moje hodnotenie:

Za knižku veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu PreŠkoly.
Zakúpiť si ju môžete, napr. na tejto adrese.

4 komentáre:

 1. Svojim spôsobom mám rada takéto knižky, ktoré majú niečo viac do seba a to spôsobom, že nám ukazujú aj to, že sa niečo dá robiť inak než ako si to svet predstavuje. Tohto autora ešte priznávam nepoznám, ale niekedy si od neho pozriem niečo na internete :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Píše hlavne na vojnovú tématiku z detského uhlu pohľadu, čiže toto je skôr také jeho vybočenie... no pevne verím, že ťa zaujme. Na internete nájdeš, aj jeho sfilmovanú knižku: Chlapec v pásikavom pyžame. Smutné, no zhľadiska príbehu výborné. Som rada, že si tu Johna Boyna svojim spôsobom spoznala :)). Maj sa krásne!

   Odstrániť
 2. Určitě se po této knížce podívám. Zalíbila se mi :-)

  OdpovedaťOdstrániť