sobota 10. decembra 2016

Pomsta a rozbřesk / Renee Ahdieh

Originálny názov: The Wrath & the Dawn
Autorka: Renee Ahdieh
Vydavateľstvo: CooBoo
Rok vydania: 2016
Počet strán: 352

V zemi Khorasan si násilnický kalif Khalid každou noc bere novou dívku, aby ji ráno nechal oběsit na hedvábném provazu. Když se šestnáctiletá Shiva, nejlepší přítelkyně Šeherezády, stane jeho obětí, rozhodne se Šeherezáda, že se pomstí, a dobrovolně se stane jeho další ženou. Šeherezáda je nejen rozhodnutá zůstat naživu, ale ukončit hrůzovládu kalifa jednou provždy.
V tomto napínavém převyprávění Tisíce a jedné noci okouzluje Šeherezáda noc za nocí Khalida svými příběhy, a získává tak další dny života. I když ví, že každá noc může být její poslední. Avšak Khalid je jiný, než jakého si ho představovala. Za zrůdou se skrývá ztrápený kluk a Šeherezáda, aniž by chápala, jak je to možné, se do něj zamiluje. Jak jen mohla? Vždyť je to neodpustitelná zrada. V honosném paláci zjistí, že ne vše je takové, jaké se jeví, ale i přes svou lásku je rozhodnutá pomstít svou přítelkyni. Může v tomto světě plném příběhů a tajemství přežít láska? A znamená vůbec něco?

Rozprávky Tisíc a jednej noci zhodou okolností nie sú príbehy na ktorých by som nejakým spôsobom vyrastala. Avška ich jedinečné kúzlo neobišlo ani mňa. Prazvláštne príbehy plné pokladov, krásnych prinezien, kúzelných lámp a lietajúcich kobercov... Nájdete tu absolútne netradičné a predovšetkých prekrásne prvky. Milujem príbeh v ktorom mladá Šeherezáda rozpráva každú noc krutému vládcovi príbehy a tým si získava nielen vládcu, ale si aj zachraňuje život. Keď som sa dozvedela, že existuje retelling v ktorom si autorka vybrala práve tento príbeh, bola som nadšená!

Príbeh začína priamo uprostred deja. Žiadne výrazné predstavovanie okolia, či postáv... Jednoducho vstúpite do neustáleho prúdu udalostí.  Všetko však začína Šeherezádinou pomstou, a to sobášom s kalifom. Mám rada takéto začiatky. Prečo? Pretože namiesto siahodlhých opisov ma do príbehu takýto začiatok dokáže dostať oveľa viac. Práve v takýchto prípadoch nastáva to najlepšie knižné pohltenie. A áno, inak to nebolo ani tu... Príbeh ma zaujal od prvej chvíle. Postupne som si na všetko utvárala názor a robila som si záver ohľadom postáv. Mnohé mi neboli sympatické a nakoniec sa nimi stali, avšak platí to aj naopak. Nadšená som bola aj z tohto neobyčajného exotického prostredia. Úprimne v knihách sa iba málokedy človek dostane na púšť, či do takéhoto kráľovstva. Bolo to pre mňa viacmenej nové a táto zmena ma veľmi bavila. Bolo to doslova vytrhnutie zo stereotypu. Koho zaujímajú uličky Londýna, New Yorku, či čokoľvek podobného, keď sa môže dostať do maximálne exotickej krajiny kde sú šable, krutý kalifovia, kúzelné rozprávky, kliatby a teplo...

Autorka píše perfektne. Jej štýl ma veľmi bavil a sadol mi. Páči sa mi jej fantázia, nápady a to, že sa nebojí púšťať do takéhoto typu príbehu. Človek si povie, že napísať retelling je pomerne jednoduché. Stačí predsa poskladať všetko čo už existuje a je to. Ale! Podľa mňa to také jednoduché ani zďaleka nie je. Myslím si, že písať príbeh na príbeh, ktorý už existuje je ako stáť na tenkom ľade. Výsledok môže byť katastrofálny. Totižto ľudia príbeh na ktorý sa rozhodnete napísať niečo nové poznajú a väčšina ho má vo veľkej obľube... Vaša verzia sa im vôbec nemusí páčiť. Avšak Renee to zvládla bravúrne. Je takmer nemožné neobľúbiť si svet, ktorý stvorila a taktiež postavy v ňom.


Je pravda, že Šeherezáda dosť veľkú časť času vrieska, odúva sa a často i v prípadoch kedy by ste ju zaškrtili, no niečo na nej je. Môže sa správať akokoľvek a aj tak ju máte pre jej odvahu, tvrdohlavosť a nespútanosť radi. Páči sa mi, že sa vie naštvať (a poriadne). Je skvelé, že je odvážná, pretože uplakaných hrdiniek je dosť, no nie? A jej tvrdohlavosť má také veľké čaro (aspoň pre mňa), že sa to snáď ani opísať nedá. Je nespútaná a je nemožné aby si dala od niekoho povedať. Má svoju hlavu a predovšetkým má v určitých veciach na rozdiel od iných hrdiniek jasno. Asi aj vďaka tomu milostný trojuholník, ktorý tu vzniká nie je ani zďaleka otravný. Otravný je iba ak Tárik. V inom prípade by som ho možno aj mala rada, no tu mi fakt prekážal. Koho zaujímajú jeho zranené city? 

V tejto knihe bolo toľko skvelých postáv! Už len samotný Chálid bol absolútne skvelý. Nechcem sa tu rozplývať, no musím priznať, že sa mi naozaj dostal pod kožu. Všetky postavy mali svoju osobnosť a čaro. Či už boli zábavné, tajomné... mali niečo do seba. Autorka im dala dušu. Čo sa ešte exotiky týka... Takým zaujímavým prvkom sú aj samotné mená. Popravde viac ako polovicu som mala problém si vôbec zapamätať. Ani teraz by som nedokázala zrejme vymenovať všetky správne. Bolo to však zábavné a istým spôsobom to dodávalo to správne čaro.

Celý tento príbeh má fantastickú atmosféru. V podstate sa tu toho zas až tak veľa neudeje, pretože zväčša sa tu rieši vzťah Šeherezády, Chálida a predovšetkým sa tu odkrýva Chálidove tajomstvo. No dej ani na chvíľu neupadá a ja som sa ani raz nepristihla pri tom, že by som sa nudila. Nemám vo zvyku čítať v češtine, no začítaná som bola tak veľmi, že som si to ani nestíhala uvedomiť. Ani troška neľutujem, že som túto knihu čítala. Práve naopak! Je to výborný a predovšetkým fantastický príbeh! Po dočítaní som mala neskutočné nutkanie prečítať si druhý diel.. ihneď. Neviem sa dočkať kedy vyjde, pretože koniec je otvorený a čakanie bude skutočne veľmi namáhavé.
Ak uvažujete o prečítaní tejto knihy neváhajte! Je to skvelá voľba, ktorá vás vytrhne z reality a prenesie vás do kráľovstva kde je všetko možné...

Za poskytnutie recnzného výtlačku veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu PreŠkoly.
Knihu si môžete kúpiť, napr. TU.

Moje hodnotenie:

2 komentáre:

 1. Toľko úžasných recenzií som už na túto knihu videla a táto jednoznačne patrí medzi ne.;) Podarilo sa Ti presvedčiť ma. Dosť som váhala nad jej kúpou, keďže na výber tu máme iba anglickú alebo českú verziu a doteraz som dokonca čakala, či sa náhodou niektoré z našich slovenských vydavateľstiev predsa len nerozhodne konečne odkúpiť práva (veď kto by už len pochyboval, keď sa z každej strany sypú iba samé chvály), no vyzerá to tak, že tohto momentu sa nedočkám a za slovenským prekladom sa mi po Tvojich slovách už určite čakať nechce.:D Takže šup ďalšiu knihu na zoznam.:D Ďakujem za tip.;) Prajem krásny zvyšok večera.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som tiež trpezlivo čakala a dúfala, že určite čoskoro uvidím oznam, že bude v slovenčine... A nič :D. Čo osobne nechápem, pretože ohlasy má výborné a stála by za to.
   Ďakujem :)! Som neskutočne šťastná, že ťa moja recenzia presvedčila :)! Vždy ma veľmi poteší takýto ohlas na moju recenziu ❤️. Pevne verím, že sa ti kniha bude páčiť a že sa do jej skvelej atmosféry a magického sveta zamiluješ :). ...Nuž ja prajem dobré ráno a krásny zvyšok dňa :)!

   Odstrániť