pondelok 1. mája 2017

Knižné prírastky | Marec

Marec - Mesiac kníh.
Aspoň tak sa to vždy udáva... Avšak neviem čím to je, že naň vždy úspešne zabudnem. Možno mi len ten čas uteká rýchlejšie alebo je to kúzlo, avšak vždy zabudnem. Zaručene.
Naštastie však nezabúdam čítať a "kopiť" nové príbehy. Marec bol rozhodne štedrý na výborné knihy, pretože ani o jednej nemôžem povedať nič negatívne. Všetky ma preniesli do celkom iného sveta a ja som si to samozrejme náramne užívala.

Dánske dievča
...ma prenieslo do nevšednej reality. Príbeh sa odohráva približne v 30. rokoch, čo znie samo o sebe skvele. Krásne šaty, nádherné ženy a dánske ulice plné prekvapení a vzrušenia. Aj keď ľudia podliehajú čoraz voľnejším mravom, ich názory sú v mnohých ohľadoch netolerantné. Prečo? Einar Wegener, postava o ktorej sa príbeh točí má zvláštnu osobnosť. Navonok je to bežný profesor, umelec, krajinkár a dobrý manžel. Časom si však Einar uvedomí, že detstvo je nemožné len tak hodiť za hlavu a že sa nie vždy dajú pred realitou zatvárať oči. A tak môžu čitatelia spoznať Lili. Ženu, ktorá žije v Einarovi a ktorá sa túži dostať na povrch.
Dánske dievča je nevšedným, magickým príbehom, ktorý rozhodne má čo ponúknuť. Prostredie pôsobí okúzlujúco so všetkými tienistými stránkami a autor vás dokáže do príbehu doslova preniesť. Neviem, možno to nie je úplne jednoduchá kniha, ale som si istá, že za prečítanie stojí. Čítala som ju dlho a veľmi pomaly, avšak o to viac som si ju užila. Vychutnávala som si každé jedno slovo. Nechala som sa pohltiť. A... stálo to za to :). Knihu určite odporúčam a taktiež aj film je skvelou voľbou.

Prevtelenie
Prevtelenie by som určite zaradila medzi nevšedné knihy. A taktiež medzi obrovské prekvapenia. Už keď som si knižku vyberala, zaujala ma anotácia, avšak nejaké konkrétne očakávania som nemala. Povedala som si, že sa nechám prekvapiť, risknem to a uvidí sa. Napokon som neoľutovala!
Autorka o ktorej som dovtedy nepočula mi ponúkla niečo úžasné. Aj keď zo začiatku som si to pravdupovediac nemyslela. Hlavná hrdinka mi bola nesympatická a celkovo som z toho bola rozpačitá. Ubehlo pár strán a autorka ma mala. Nech by som očakávala čokoľvek, nikdy by ma nenapadla takáto zápletka s toľkými prekvapeniami. Nečítala som nič podobné tomuto a tak už len za originalitu dávam palec hore. Ak máte chuť na niečo iné a neokukané, mali by ste hodiť očkom po Prevtelení :)!

Poldark: Demelza - Dáma z chatrče
Povedala som to snáď 100x a poviem to aj teraz. Milujem seriál Poldark. Začala som ho pozerať, nie tak dávno, no mám pocit, že bez tohto príbehu nebol môj život úplne v poriadku. Zamilovala som sa do prostredia Anglicka - môjmu srdcu veľmi blízkeho. Do hrdinov príbehu, ich radostí a starostí. Zamilovala som sa do toho až po uši.
I keď mám seriál o niečo radšej ako knihy, nemôžem na ne povedať nič zlé. Winston Graham je majster slova a opisov. Svojimi opismi si vás dokáže omotať okolo prstu a predovšetkým pohltiť vás do deja. Zakaždým máte pocit akoby ste prežili istý časový úsek spoločne s hrdinami. Keď čítate ďalší diel, máte pocit, že sa vraciate domov medzi priateľov.

Tu žila Britt-Marie
Takže... Britt bola pre mňa osobne možno tým najväčším prekvapením. Nech som čakala čokoľvek, toto to nebolo. Tak ako aj mnohých ľudí, aj mňa si Fredrik Backman získal Mužom menom Ove. Bola to kniha ktorá si ma našla náhodou, no časom mi to príde ako čoraz menšia náhoda. Táto kniha si našla miesto v mojom živote a mám pocit, že by si to svoje miesto mala nájsť v živote každého. Ponúka príbeh, ktorý čitateľa rozosmeje, prekvapí a napokon rozplače. Fredrik píše krásne "rozprávky" o živote, ktoré stvárňujú nás ľudí po každej stránke.
Asi aj preto som sa tešila na Babičku, ktorá pozdravuje a ospravedlňuje sa. Tam však moje nadšenie mierne kleslo. Kniha to nie je zlá, no nešla mi do spojitosti s týmto autorom, pretože mi tam chýbalo všetko, čo sa mi spočiatku na jeho štýle tak veľmi páčilo. Respektívne boli niektoré prvky prehnané. No zlé to nebolo, to nie...
Potom prišla Britt-Marie a moje srdce poskočilo... opäť. Začínala som ju čítať s nechuťou, pretože sa mi do nej so všetkou úprimnosťou nechcelo. Chvála Britt, ktorá mi otvorila oči a vliezla do srdca. Nečakala som, že si niečo zamilujem, tak ako Oveho, no Britt si ma získala rovnako, ak nie viac. Avšak porovnávať nechcem. Všetky metafory o futbale, ktoré popisovali život a ľudí. Všetci obyvatelia Borgu milí, či nemilí a napokon samotná Britt sa mi vryli cez srdce, až do duše.

Na záver...
Ak je kniha na ktorú by ste sa mali rozhodne pozrieť, tak sú to všetky. Každá jedna stála za strávený čas a za každé prečítané písmenko :).

Ďakujem vám za pozornosť a dúfam, že sa vám moje nové deti páčili. Ak ste niektorú z nich čítali alebo to ešte len plánujete, pokojne napíšte. Teším sa na každý komentár :)!

4 komentáre:

 1. Dánske dievča mám doma, čoskoro sa naň chystám a moc sa teším :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som zvedavá ako sa ti bude páčiť :). Niesom si úplne istá, či sa ti to zapáči... Avšak pevne verím, že áno. Prajem príjemné čítanie :)!

   Odstrániť
 2. Mňa osobne Dánske dievča veľmi sklamalo. Nie dejom, ten bol úžasný, ale vykreslením postáv. Chýbala im duša. Asi dám knihu do súťaže :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne sa práve páčilo, že autor zvolil taký odosobnený prístup... Neviem. Malo to pre mňa také väčšie čaro :D. Ale každopádne škoda, že sa ti to nepáčilo. No aspoň potešíš niekoho iného :).

   Odstrániť